נהיגת נכה ברכב פרטי

נהג נכה יוכל לנהוג ברכב לאחר שייבדק על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ויקבעו לו מגבלות נהיגה, במידת הצורך. מגבלות הנהיגה הן מחייבות, ונרשמות כהערה ברישיון הנהיגה. אפשרויות הנהיגה ברכב הן שונות, והן נגזרות מ:

  1. מגבלותיו הפיזיות של הנכה והגבלות הנהיגה שנגזרו מכך.
  2. רצונותיו האישיים של הנכה.

בין המגבלות הנפוצות, עבור מי שמשותק או מוגבל בשתי רגליו או ברגל אחת, קובע המכון מגבלה לנהיגה בעזרת מנגנון יד מכני המפעיל את הגז והבלם, או מגבלה להפעלת דוושת הגז בצד שמאל. מגבלה נפוצה נוספת היא נהיגה בעזרת תפוח המותקן על גלגל ההגה. רשימת המגבלות היא ארוכה, ונותנת מענה למגוון של בעיות וקשיים פיזיים בהפעלת המערכות המקוריות של הרכב.

לעיתים הכניסה לרכב פרטי קשה, גם אם מסוגלים לבצע את המעבר מכסא הגלגלים למושב הרכב. לאמצעי עזר לכניסה לרכב פרטי  או רכב שטח תוכלו לקרוא כאן.

הנהג העצמאי נכנס לרכב אך כסא הגלגלים נשאר בחוץ. בהנחה שהמטרה היא לייצר מקסימום עצמאות לנהג, יש צורך באמצעי אחסון כסא הגלגלים, בתא המטען או מעל גג הרכב. על פתרונות לאחסון כסא הגלגלים תוכלו לקרוא כאן.

בסביבת הנהג מותקנים האמצעים לנהיגה, כפי שהוגדרו במגבלות הנהיגה שלל הנהג.

כשמקבלים את ההחלטה לגבי צורת הנהיגה ברכב פרטי, חשוב מאוד לשקלל את כל הגורמים הבאים:

  1. האם אני מסוגל להיכנס לרכב פרטי ללא עזרה?
  2. מהן מגבלות הנהיגה שאושרו לי? האם ניתן להתקין את האביזרים שאישרו לי, הנובעות ממגבלות הנהיגה שלי, ברכב פרטי?
  3. האם ניתן להתקין פתרון אחסון לכסא הגלגלים ברכב הפרטי שאבחר? האם הגורם המטפל בי (ביטוח לאומי / משרד הביטחון) יממן לי את אמצעי האחסון?
  4. האם הרכב הפרטי שאבחר משרת את הצרכים המשפחתיים? (גודל תא מטען, מספר מקומות ישיבה)
  5. רכב פרטי הנרכש בסיוע המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון משרת את בעליו במשך שלוש וחצי שנים. אמנם אינך יודע כיצד ישתנו הדברים ומה יקרה מחר, אך על סמך הכרותיך עם המוגבלות או עם סוג המחלה, אך האם זו מחויבות הגיונית? האם ניתן יהיה לשמור על הכוחות ועל יכולת הכניסה לרכב פרטי לאורך התקופה? ברור שאף אחד מאתנו איננו נביא ואיננו מסוגל להעריך את המצב, אך חשוב מאוד לקחת בחשבון את הגורם הנ"ל, במיוחד אם מדובר במחלה דינאמית.
  6. במידה ואני זקוק למכשירים רפואיים שצמודים אלי (מחולל חמצן, בלוני חמצן, מכשיר הזנה בטני "קנגורו" וכדומה), האם רכב פרטי יכול להכילם?
  7. וחשוב לא פחות, לברר כמובן, מהי הזכאות הקיימת מול המוסד המממן את התהליך, כמו המוסד לביטוח לאומי או משרד הביטחון ולבחון אותה אל מול הצרכים האישיים והמשפחתיים, היכולות הפיזיות והכספיות, וכמובן, הרצונות האישיים.

חדשות ועדכונים

שימו לב! שימו לב!

עמותת "נגישות ישראל" מחפשת מתנדבים לקמפיין בינלאומי שאף אחד לא יוכל להתעלם ממנו למיגור תופעת עברייני חניות נכים למידע נוסף>>>

מונית נגישה - בכדי לעודד חברות הסעה ומוניות להפוך את המוניות לנגישות, המדינה מקלה משמעותית את עלות רכישת הרישיונות להפעלת מונית לאלו אשר ינגישו מוניות לאנשים עם מוגבלויות מידע נוסף>>>

מערכת הגו'סטיר תופסת תאוצה.

יותר ויותר נכים בוחרים לנהוג במערכת הג'ויסטיר.

לקוחות הידרופיקס עוברים לדור החדש של מערכות הנהיגה.

למידע נוסף>>>

חדש בהידרופיקס - רמפות ידניות בגדלים שונים לרכבים להסעת נכים ולמטרות נוספות

למידע נוסף>>>

שימו לב! עפ"י תיקון בהסכם הניידות שנכנס לתוקף באוגוסט 2013, מורשה נהיגה של מוגבל בניידות יכול להתגורר במרחק של עד 1.5 ק"מ  מביתו של המוגבל בניידות (במקום 500 מ' כפי שהיה עד כה)"