כלי רכב מתאימים לאבזור ולשמש כרכב לנכה

גרסת הדפסה PDF

עבור מי שמתקשה להתנייד בכוחות עצמו, רכב המותאם לצרכיו מהווה שער לאיכות חיים ברמה אחרת. אילו רכבים מתאימים לשמש כרכבי נכה וכיצד מבצעים את ההתאמה הדרושה? על כך בכתבה הבאה.

כלי רכב ציבוריים המותאמים לנכים

כלי רכב ציבוריים המיועדים להסעת נכים הם מוניות להסעת נכים אשר מאובזרות בהתאם, ואשר עומדות בתקנים הנדרשים לשם הסעת נכים. קיימות חברות הסעה שלהן אוטובוסים זעירים לנכים שאבזורם מאפשר לנכים ליהנות מנסיעה המותאמת לצרכיהם. ישנם גם אוטובוסים ציבוריים המאובזרים ברמפה ידנית ומאפשרים לנכים נסיעה בתחבורה הציבורית בחלק מן הקווים ובסיוע של נוסעים בריאים בפתיחת הרמפה וסגירתה. כמו כן נסיעה נגישה ברכבת ישראל דורשת מהנכה תיאום מראש יום לפני הנסיעה ואינה מאפשרת לו נסיעה ספונטנית. האפשריות הנ"ל מאפשרות לאנשים בעלי מוגבלויות פיזיות עצמאות מסוימת אך הן בחלקן כרוכות בתשלום, חלקן בתיאום מראש וכן בסיוע של גורמים חיצוניים. אין כל ספק כי האופציה המועדפת על כל נכה באשר הוא, הינה אחזקת רכב פרטי, המאפשרת לנהג ולמוסע להתנייד ללא כל תלות בגורם חיצוני ומאפשרת כמובן נסיעות ספונטניות ונוחות לו ולבני משפחתו.

כלי רכב פרטיים המותאמים לנכים

דגמי רכב רבים ניתנים להתאמה להסעת נכים או לנהיגתם באמצעות התקנה של אביזרים ייעודיים. הצורך ברישיון נהיגה המות למגבלות הנכה מהווה, אמנם, גורם מרתיע עבור חלק מאוכלוסיית הנכים, אך בדרך כלל, הודות לאבזור המתקדם הקיים כיום בשוק, מדובר במכשול שניתן להתגבר עליו, ולפרוץ קדימה – לחיים עצמאיים הטומנים בחובם עולם שלם של אפשרויות. ככלל, רכבים מסוג וואן או מיני-וואן הינם האופציות המומלצות, מכיוון שהם מאפשרים כניסה של הנכה לרכב עם כיסא הגלגלים והסעתם או נהיגתם מתוך כיסא הגלגלים ללא צורך בביצוע מעבר לכיסא הרכב או במקום אחסון כיסא הגלגלים ברכב, בהתאם ליכולות המוגבל. מידת ההתאמה שלהם לצרכי אדם ישוב על כיסא גלגלים הינה אופטימלית. אם הנכם סוקרים רכבים למכירה ומחפשים את הרכב המושלם שיאפשר לכם התניידות מקסימלית, רכב מסוג זה עשוי להיות האופציה הנוחה ביותר עבורכם.

התאמת כלי רכב לנכים

בניגוד לעבר, היצע אביזרי הרכב לנכים רחב. בין מגוון אמצעי העזר הקיימים כיום ומאפשרים התניידות עצמאית על הכביש, ניתן לציין את האביזרים הבאים:

  • הגה: ניתן לערוך שינויים בהגה, להרכיב תפוח הגה, או למקם ברכב הגה ממוחשב. כמו כן, ניתן להרכיב ברכב ג'ויסטיק - ידית אשר מאפשרת להפעיל בו זמנית את ההגה, יחד עם המאיץ או הבלם. ידית זו המאפשרת לנהג לשלוט ברכב בקלות. כמובן שניתן להתקין את האביזרים הנ"ל רק למי שמצוינים לו הגבלים אלו ברישיון הנהיגה שלו.
  • מושבים מיוחדים: ניתן למקם ברכב מושבים ייעודיים לנכים, או לתכנן את התאמת הרכב באופן שתתאפשר נהיגה תוך ישיבה בכיסא הגלגלים. מערכות ישיבה מסוימות אף מתכווננות ומאפשרות לבצע תנועות של הורדה או סיבוב, כך שהגישה של הנהג אל הרכב וממנו הופכת לקלה יותר באופן משמעותי.
  • מעלית: מעליות מאפשרות כניסת נכה לרכב בכוחות עצמו, כשהוא ישוב על כסא הגלגלים, ומאפשרות לו נסיעה מתוך כיסא הגלגלים ברכב, או ממושב מותאם.  קיים בשוק מגוון רחב של מעליות\מעלונים, אותן ניתן להתקין במגוון רכבים למכירה. סוג המעלית ונקודת ההתקנה שלה, מותאמים לרכב הנבחר, לדגם כיסא הגלגלים וסידור פנים הרכב.
  • לוח פיקוד אלקטרוני: מערכת אלקטרונית חכמה המאפשרת לנהג המוגבל בידיו ובתנועות גופו, להפעיל מערכות הרכב בלחיצת כפתור בקלות, בנוחות ובבטחה.
  • מאיץ ובלם חשמליים: מערכת המאפשרת הפעלה חשמלית של המאיץ והבלם.
  • סורק הילוכים חשמלי: מערכת חשמלית המאפשרת לנהג לשלוט על בורר ההילוכים בעזרת לחצנים.
  • בלם חניה חשמלי: מערכת המאפשרת הפעלה של בלם החנייה ללא מאמץ ובכל מצב נתון, באמצעות לחיצה.

חדשות ועדכונים

שימו לב! שימו לב!

עמותת "נגישות ישראל" מחפשת מתנדבים לקמפיין בינלאומי שאף אחד לא יוכל להתעלם ממנו למיגור תופעת עברייני חניות נכים למידע נוסף>>>

מונית נגישה - בכדי לעודד חברות הסעה ומוניות להפוך את המוניות לנגישות, המדינה מקלה משמעותית את עלות רכישת הרישיונות להפעלת מונית לאלו אשר ינגישו מוניות לאנשים עם מוגבלויות מידע נוסף>>>

מערכת הגו'סטיר תופסת תאוצה.

יותר ויותר נכים בוחרים לנהוג במערכת הג'ויסטיר.

לקוחות הידרופיקס עוברים לדור החדש של מערכות הנהיגה.

למידע נוסף>>>

חדש בהידרופיקס - רמפות ידניות בגדלים שונים לרכבים להסעת נכים ולמטרות נוספות

למידע נוסף>>>

שימו לב! עפ"י תיקון בהסכם הניידות שנכנס לתוקף באוגוסט 2013, מורשה נהיגה של מוגבל בניידות יכול להתגורר במרחק של עד 1.5 ק"מ  מביתו של המוגבל בניידות (במקום 500 מ' כפי שהיה עד כה)"